Profesor Antoni Opolski (1913 - 2014)
17 marca 2014 r. zmarł ś.p. prof. dr hab. Antoni Opolski;, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego. Urodził się 11 czerwca 1913 r. w Rozwadowie, w województwie stanisławowskim. Karierę naukową rozpoczął na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie doktoryzował się pod kierunkiem prof. Eugeniusza Rybki w 1939 r. Zmobilizowany w sierpniu 1939 r. do 6. Pułku Artylerii Ciężkiej stacjonującego we Lwowie, uczestniczył w walkach pod Tomaszowem Mazowieckim, podczas których dostał się do niemieckiej niewoli. Był jeńcem wojennym oflagów IIB, IID i XC, z których wyszedł w grudniu 1945 r. osiedlając się wraz z rodziną we Wrocławiu. Był nestorem polskich astronomów i pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego, członkiem honorowym i prezesem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, rektorem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (obecnie Uniwersytet Opolski), prorektorem Uniwersytetu Wrocławskiego, dziekanem i prodziekanem Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego UWr oraz dyrektorem Instytutu Astronomicznego. Był twórcą wrocławskiej szkoły badania gwiazd pulsujących i opolskiej szkoły spektroskopii atomowej, wychowawcą wielu pokoleń studentów, autorem oryginalnych podręczników. Odznaczony m.in. Złotym Medalem UWr, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Żegnamy w nim Człowieka o nieposzlakowanym życiorysie, wzór pracowitości, odpowiedzialności i skromności. Został pochowany na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.
- Wywiad z prof. Antonim Opolskim, który ukazał się w "Uranii-Postępach Astronomii", w numerze 3/2003, z okazji ukończenia 90 lat życia.
- Drugi wywiad z prof. Antonim Opolskim, który ukazał się w numerze 4/2006 "Uranii-Postępów Astronomii",
- Artykuł prof. Michała Tomczaka opublikowany z okazji stulecia życia prof. Antoniego Opolskiego ("Urania-Postępy Astronomii" 5/2013),
- Pętle Jowisza, ostatni popularnonaukowy artykuł prof. Antoniego Opolskiego opublikowany w wieku 100 lat ("Urania-Postępy Astronomii" 5/2013),
- Życiorys prof. Antoniego Opolskiego ułożony przez niego samego ("Urania-Postępy Astronomii" 5/2013).