PL (polski) / EN (english - in preparation)
Obserwacje nieba w czasie 3. Astronomicznego Dnia w Izerskim Parku Ciemnego Nieba.
Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne - obserwujemy Słońce.
Szkolne Warsztaty Astronomiczne - młodzież uczy się astrofotografii.
Szkolne Warsztaty Astronomiczne - przejście ścieżki „model Układu Słonecznego”.
Jeśli jesteś miłośnikiem astronomii i szukasz dogodnego miejsca do obserwacji oraz fotografowania nieba, najlepiej w towarzystwie innych osób zafascynowanych Kosmosem, to zapraszamy Cię na Izerskie Długie Ekspozycje. Wydarzenie to organizuje Instytut Astronomiczny UWr, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii o/Wrocław i Towarzystwo Izerskie. Początkującym miłośnikom astronomii pomożemy poznać podstawy obserwacji astronomicznych i fotografii nieba. Bardziej zaawansowanym pokażemy techniki redukcji i analizy obserwacji. Nie zapominamy też o tym, że Góry Izerskie to nie tylko nocne niebo, ale także wspaniała przyroda przez 24h na dobę. Dlatego w programie mamy też obserwacje i fotografowanie tej przyrody oraz wędrówki po okolicy.
Izerskie Długie Ekspozycje po raz pierwszy odbyły się w 2016 roku (pod roboczą nazwą Izerski Plener Astronomiczno-Fotograficzny). Szczegłowe informacje o spotkaniach IDE znajdziesz tu i na naszym profilu FB.
Astronomiczny Dzień w IPCN to impreza dla każdego. Nie musisz być miłośnikiem astronomii i nie musisz mieć swojego teleskopu. Wystarczy, że ciekawi cię Wszechświat. Jeśli chcesz zobaczyć z bliska (czyli przez teleskop) Słońce, planety, mgławice, galaktyki i inne obiekty Kosmosu, po prostu przyjdź na Astronomiczny Dzień. Oprócz obserwowania nieba, możesz też posłuchać interesujących wykładów popularnonaukowych o tym, co najciekawsze w astronomii. Spotkasz tu też astronomów amatorów i zawodowców, z którymi możesz porozmawiać o tym jak działa Wszechświat i co kryje się w jego niezmierzonych otchłaniach, o teleskopach i innym sprzęcie astronomicznym, o astronomicznym fotografowaniu nieba, ...
Szkolne Warsztaty Astronomiczne (SWA) są organizowane przez Liceum Ogólnokształcące nr XVII we Wrocławiu pod patronatem Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. SWA to nietypowy sposób na pokazanie młodzieży piękna i złożoności Wszechświata oraz tego, że warto stawiać pytania i szukać na nie odpowiedzi. Jeśli jesteś uczniem szkoły średniej i masz głowę otwartą na poznawanie świata, to SWA jest dla ciebie. Uczestnicząc w warsztatach zobaczysz astronomie od strony praktycznej, nauczysz się prowadzić obserwacje nieba i obsługiwać nowoczesny, amatorski teleskop, poznasz podstawy astrofotografii i samodzielnie wykonasz zdjęcia obiektów astronomicznych. Na zajęciach warsztatowych, dzięki pracy i dyskusji w grupie będziesz mieć możliwość poznania jak przygotowuje się załogowe misje kosmiczne, jak poszukuje sie życia w Wszechswiecie, jak Słońce wpływa na nasze życie, ... Dzięki tym i wielu innym ciekawym tematom, zobaczysz jak astronomia łączy się z innymi dziedzinami nauki, kultury i sztuki oraz życiem codziennym. Będzie też okazja by poznać przyrodę i historię Gór Izerskich.
Hasło SWA brzmi „W kosmos na piechotę”, bo warsztaty te to swoista wyprawa w świat nauki, która rozpoczyna się od zwykłego spojrzenia w rozgwieżdżone niebo. Jeśli ta wyprawa cię wciągnie, to może obudzimy w Tobie astronoma-amatora, który, jeśli zechce, może kontynuować swoją pasję jako student, a potem jako naukowiec.
Szczegółowe informacje na temat Szkolnych Warsztatów Astronomicznych znajdziesz na stronie domowej SWA.
Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne (OSA) organizowane były przez serwis internetowy www.teleskopy.net wraz z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii o/Gliwice przy wsparciu merytorycznym Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. OSA odbywały się w latach 2006-2015 i były skierowane do miłośników astronomii. Oprócz obserwacji nieba w programie zawsze były wykłady astronomiczne przygotowane przez astronomów-zawodowców.
Oprócz imprez wymienionych powyżej, w ramach działalności parku ciemnego nieba, odbywają się również imprezy przygotowane przez naszych czeskich partnerów. Informacje o tych imprezach znajdziesz w serwisie internetowym IPCN.