Szerokie spojrzenie w niebo

Nie można zobaczyć całego nieba na raz. Nasze oczy mają za małe pole widzenia. Trudno też gołym okiem podziwiać obracające się niebo lub płynące po nim chmury (no chyba, że chmury gna po niebie silny wiatr taki, jak w ostatnich dniach). Te zjawiska zachodzą trochę zbyt wolno.  Jeśli jednak do obserwacji wykorzystamy kamerę z obiektywem hemisferycznym (tzw. kamerę całego nieba) to otrzymamy szerokie spojrzenie na ciągle zmieniające się niebo. Odpowiednia kamera umożliwi podziwianie rozgwieżdżonego nocnego nieba nawet podczas najciemniejszych nocy.

W ramach projektu edukacyjnego Astro Izery rozpoczęły się testy kamery całego nieba SBIG AllSky-340C.  Przykładowe zajęcia i filmy można obejrzeć na stronie Izerskiego Parku Ciemnego Nieba, który jest częścią projektu Astro Izery.  Miniatury tych zdjęć pokazane są też obok. Zdjęcia te zostały wykonane w trzech miejscach:

  • we Wrocławiu (Instytut Astronomiczny UWr) – dwa zdjęcia górne,
  • w Białkowie (obserwatorium IA UWr) – zdjęcie dolne lewe
  • w Orlu (Góry Izerskie) – zdjęcie dolne prawe.

Widok nocnego nieba zależy od przezroczystości atmosfery. Przy dużej wilgotności i dużym stężeniu pyłów przezroczystość ta jest mała i na niebie zobaczymy mniej obiektów astronomicznych. Dwa zdjęcia wykonane we Wrocławiu pokazują to wyraźnie. Na zdjęciu lewym górnym, wykonanym przy małej przezroczystości powietrza, prawie nie widać gwiazd. Na prawym górnym zdjęciu z nocy o znacznej większej przezroczystości powietrza widać więcej gwiazd pomimo, ze niebo jest równie jasne jak na zdjęciu wcześniejszym. Pyły zawieszone w powietrzu nie tylko są niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale również przesłaniają nam nocne niebo.

Drugim zjawiskiem pogarszającym widoczność nocnego nieba jest zanieczyszczenie światłem. Nad dużymi miastami i w ich pobliżu poziom tego zanieczyszczania jest duży a niebo jasne. Na jasnym niebie, takim jak wrocławskie, widać niewiele gwiazd i nie widać Drogi Mlecznej. Miejsca takie jak Białków i Orle położone z dala od dużych miast mają nocne niebo ciemne i rozgwieżdżone (poziom zanieczyszczenie światłem jest niski). Film poklatkowy z kamery całego nieba z takich miejsc to wspaniałe przedstawienie z udziałem gwiazd, planet, Drogi Mlecznej, chmur...