Przyłącz się do kampanii obserwacyjnej F-HUNTERS
Współczesna astronomia jest bardzo zaawansowaną dziedziną nauki, ale nie oznacza to wcale że wkład do niej mogą wnosić już tylko specjaliści. Astronomia wysoko ceni wkład rozproszonych obserwacji amatorskich. Pomagają one w wielu aspektach uściślić i uzupełnić pomiary dokonywane przez specjalistów. W najlepszym obserwatorium może akurat nie być pogody, a i wyszkolony obserwator może pewne zjawiska przegapić.
F-CHROMA to projekt badawczy, którego celem jest lepsze zrozumienie fizyki chromosfery słonecznej podczas rozbłysków. Częścią projektu jest kampania obserwacyjna, w którą zaangażowani będą również astronomowie amatorzy w ramach akcji F-HUNTERS.
Równoczesne obserwacje przez kilka znaczących obserwatoriów naziemnych i orbitalnych będą wykonywane w dniach 19-27 września 2015. Fotografie amatorskie z tego przedziału czasowego będą bardzo pomocne dla naukowców. Małe teleskopy dostarczają szerszego pola widzenia, mogą uzupełnić luki w danych i służyć jako dane porównawcze. Użyteczne będą obserwacje zarówno w linii H-alfa, Ca-K jak i w filtrze Solar Continuum lub świetle białym. Do rejestracji obrazu nadają się kamery CCD i lustrzanki cyfrowe z trybem RAW.
Szczegóły techniczne (w tym poradniki i szczegółowe instruktaże) oraz informacje jak dołączyć do kampanii są umieszczone na stronie (w języku angielskim) http://fchroma.astro.uni.wroc.pl/index.php/f-hunters.html
Jeżeli jesteście zainteresowani udziałem w projekcie, zapiszcie się proszę na newsletter, gdzie będą wysyłane cele obserwacyjne oraz istotne informacje na temat kampanii.
Ewentualne pytania zadawajcie poprzez formularz kontaktowy na stronie http://fchroma.astro.uni.wroc.pl/index.php/ask.html lub zapytać przez fejsbuka (https://www.facebook.com/fchroma).
Mamy również dedykowaną grupę: https://www.facebook.com/groups/436639956536513/ oraz https://twitter.com/fchroma