ATST: Advanced Technology Solar Telescope Latest News and Information
An introduction to science with ATST
Partners and Collaborators
Projekty i rysunki koncepcyjne
Project Book - Engineering Informatin
Site-related Information
Documentation
Meetings


ATST Concept
Advanced Technology Solar Telescope (ATST) czyli w luźnym tłumaczeniu Zaawansowany Technologicznie Teleskop Słoneczny to nazwa obecnie projektowanego, gigantycznego teleskopu do badań Słońca, a jednocześnie nazwa konsorcjum realizującego ten projekt. Konsorcjum ATST powołały 22 agencje rządowe i uniwersytety amerykańskie, obecnie konsorcjum jest poszerzane o kraje należące i kandydujące do Unii Europejskiej. Polska ma teraz niepowtarzalną szansę znalezienia się w gronie przyszłych współwłaścicieli i użytkowników najnowocześniejszego teleskopu heliofizycznego XXI wieku.

Od 2000 roku trwają prace projektowe i przygotowania do budowy nowego teleskopu do badań Słońca. Dzięki 4-metrowej średnicy, zintegrowanej optyce adaptywnej, niskiemu poziomowi światła rozproszonego oraz najnowocześniejszym instrumentom rejestrującym i analizującym promieniowanie słoneczne, teleskop ATST będzie największym i najdoskonalszym teleskopem słonecznym na świecie. Teleskop ten umożliwi szczegółowe poznanie wielu ważnych procesów i zjawisk zachodzących na Słońcu, które nie tylko określają własności naszej gwiazdy, ale także wpływają na procesy geofizyczne, biologiczne, a nawet mają wpływ na działalność technologiczną człowieka.

Chcesz otrzymać skondensowane, najważniejsze informacje o teleskopie ATST? Pobierz ulotkę w formacie PDF lub w formacie DOC.

Szanowny Gościu! Ta strona jest jedynie mutacją oficjalnej strony konsorcjum ATST, nie jest więc ani jej dosłownym, ani - tym bardziej - kompletnym tłumaczeniem. Dlatego wiele ścieżek prowadzi wprost do oficjalnej strony ATST.

dr hab. Paweł Rudawy
Polski "National Contact" konsorcjum ATST

Warto odwiedzić (członkowie konsorcjum ATST):


Paweł Rudawy, web-mutant
Administracja konsorcjum ATST