PL (polski) / EN (english - in preparation)
obserwuj nas!
Zapraszamy na
nasz profil FB
Astronomia jest, jak znajdziemy w niejednej encyklopedii, jedną z najstarszych nauk, a jednocześnie jest nauką rozwijającą się niewiarygodnie szybko. Współczesne badania kosmosu są prowadzone za pomocą niezwykle skomplikowanych instrumentów. Praca współczesnego astronoma polega w dużej mierze na opracowywaniu i interpretowaniu ogromnych ilości danych pochodzących z różnych instrumentów. Wymaga to oczywiście wielkiej wiedzy i szczególnych umiejętności, ale wszystko to byłoby niewiele warte gdyby nie ... komputer.
Skomputeryzowane obserwatoria, instrumenty pozwalające obserwować niewidzialne zakresy promieniowania elektromagnetycznego jak radiowy czy rentgenowski oraz niezwykłe obserwatoria neutrniowe nie przeszkadzają pamiętać o początkach - o zachwycaniu się pięknem rozgwieżdżonego, nocnego nieba i zadawaniu pytań jak działa Wszechświat i co kryje się w jego niezmierzonych otchłaniach. Właśnie dlatego niebo nigdy nie przestaje zadziwiać i inspirować. I to nie tylko astronomów-profesjonalistów. Tysiące astronomów-amatorów na całej Ziemi każdej pogodnej nocy wpatruje się w niebo, mając niemały wkład w poznawanie Wszechświata.
Badania kosmosu trwają od wielu stuleci. Udało nam się w tym czasie odkryć wiele tajemnic nieba, ale wciąż jeszcze jest mnóstwo pytań bez odpowiedzi. Jednak zadnie astronomów polega nie tylko na odkrywaniu i stawianiu następnych pytań, ale również na przekazywaniu swojej wiedzy innym. W przypadku astronomii zadanie to jest i trudne, i łatwe. Trudne, bo współczesna astronomia jest nauką trudną, „najeżoną” skomplikowaną często matematyką i fizyką, bez których nie mogła by funkcjonować. A pokazać popularnie kosmiczną rzeczywistość trzeba bez straszenia potężnymi wzorami i zawiłą terminologią. Czasem nie jest to proste, ale na szczęście możliwe. Ale z drugiej strony astronomia to nauka o tej części otaczającego nas świata, którą sami też możemy zaobserwować. Astronomia pobudza wyobraźnię - wystarczy spojrzeć na literaturę z nurtu science-fiction. Jest też zdecydowanie „medialna” - wspaniałe, niesamowite obrazy obiektów kosmicznych zachwycą chyba każdego.
Astronomowie mają jednak pewien kłopot. Botanik ma ogród botaniczny, historyk - muzeum, chemik - laboratorium, a astronom... Współczesne obserwatoria astronomiczne znajdują się na trudno dostępnych odludziach. Osobom zainteresowanym astronomią pozostają planetaria i uniwersyteckie ośrodki astronomiczne organizujące pokazy i wykłady. A gdyby tak spróbować inaczej i połączyć przyjemne z fascynującym ...
Zastanawiając się na tym jak i gdzie podzielić się wiedzą o Wszechświecie, doszliśmy do wniosku, że stworzymy w Górach Izerskich „astronomiczny ogród” - miejsce, w którym połączymy przyjemny odpoczynek z poznawaniem fascynującego Wszechświata. Miejsce, gdzie będzie można zobaczyć niebo z tysiącem gwiazd, zwiedzić Układ Słoneczny, wykonać elementarne obserwacje przy użyciu najprostszych instrumentów, a także kilka razy do roku usłyszeć opowieści astronomów o astronomii. Postanowiliśmy, że nauka zamiast iść w las w przenośni, jak często bywa, powędruje tam dosłownie ...